Miłość rodzicielska

Każdy rodzic kocha swoje dziecko i chce by było zdrowe i szczęśliwe. Zaspakaja jego potrzeby: fizjologiczne – snu, odpoczynku, jedzenia, materialne – ubranie, meble, zabawki, duchowe i emocjonalne – miłość, przytulenie, dodanie otuchy, pocieszanie.

Niestety niejednokrotnie, drodzy rodzice wpadamy w pułapkę zastawioną przez współczesny sposób życia, media, reklamę. Coraz bardziej zaczynamy wierzyć, że uszczęśliwimy swoją pociechę kolejną zabawką, by mogło zebrać całą serię, kolejną lalkę, ba ta jest nowa i na topie, kolejny samochód, bo ten poprzedni, mimo, że jeszcze sprawny nie jest renomowanej firmy. Zasypujemy dzieci słodyczami, które rzekomo mają dać im zdrowie i siłę. Np. cukierki z witaminami lub krem czekoladowy do chleba.

STOP!!! Zatrzymajmy się w tym pędzie, bo zgubimy to, co naprawdę jest dla dziecka najważniejsze! Powiedzmy sobie prawdę czy moje dziecko potrzebuje tej kolejnej zabawki, na którą tak ciężko pracowaliśmy, czy sztuczne witaminki są lepsze od zdrowych owoców, czy słodki krem nie można zastąpić innym zdrowym posiłkiem, na końcu którego poczęstujemy dziecko kostką czekolady?

Przypomnijmy sobie własne dzieciństwo. Co najmilej wspominamy z domu rodzinnego? Przedmioty, słodycze, czy może jakieś cudowne wakacje z rodzicami, albo wyprawione przez nich urodziny czy może rodzinne święta.

Chcemy dać naszym dzieciom to, co najlepsze? Dajmy im siebie. Czy to możliwe w dzisiejszych zabieganych czasach? Chyba tak skoro w wielu rodzinach się to udaje. Dlatego proponuję, aby czas wakacji ( nawet krótkich i spędzonych we Wrocławiu) wykorzystać na obdarowywanie dziecka prezentami, ale nie tymi ze sklepu, lecz pochodzących z serca.

Lista wakacyjnych prezentów:

• Wspólny spacer
  • Malowanie palcami na dużej kartce papieru
  • Dzień radości, czyli uśmiech od ucha do ucha
  • Zbudowanie najwyższej wieży świata
  • Mama, tata i ja przy garach – wspólne pichcenie
  • Zabawa w przebieranie się w mamę, tatę
  • Poszukiwanie skarbów w lesie, na plaży, w parku
  • Szukanie wiewiórek w parku
  • Oglądanie zdjęć z dzieciństwa rodziców
  • Wspólna zabawa w piratów lub bezludną wyspę
  • Piknik w parku