“Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski”!

“Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski”! 🙂

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu staramy się okazać solidarność i zrozumienie dla osób z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Okażmy wsparcie – ubierzmy się na niebiesko! 🙂

Aby przybliżyć Państwu potrzeby dziecka ze spektrum autyzmu oraz sposoby jego wspierania, przygotowaliśmy dla Państwa krótką listę próśb dziecka ze spektrum autyzmu.

→ Potrzebuję względnej stałości i jasnej struktury sytuacji – miejsca, osób, następstw zdarzeń. Podobają mi się obrazkowe plany dnia, bardzo lubię jasne i czytelne zasady, dzięki którym mogę pewniej funkcjonować. Czuję się wtedy bezpiecznie.

→ Wytłumacz mi proszę, co oznacza dziś twoja mina, co czujesz, w jakim jesteś dziś nastroju? Chciałbym to zrozumieć. Naucz mnie tego.

→ A gdy… pojawią się nowe sytuacje lub poznam nowe osoby, podpowiedz mi proszę, co mogę zrobić, aby czuć się dobrze, bądź przy mnie.

→ Przypominaj mi, abym… gdy tylko do mnie mówisz – zatrzymał się i spróbował Cię wysłuchać.

→ Mów do mnie w jasny i prosty sposób… mów do mnie wprost! Złożone i dwuznaczne wypowiedzi w niczym mi nie pomogą, tylko utrudnią komunikowanie się z Tobą. Zachęcaj mnie proszę do spontanicznych działań i co ważne… wzmacniaj to, co uda mi się osiągnąć!

→ Często jestem niezrozumiały, ale wiedz, że Twoja akceptacja i okazywana bliskość doskonalą moje zachowanie.

→ W chwilach wzburzonych emocji mogę potrzebować Twojego wsparcia, w rozładowaniu swoich napięć lub wyciszeniu się, odejdź ze mną proszę w bezpieczne miejsce.

→ Włączaj mnie proszę w interakcje rówieśnicze, w zabawę… zwracaj uwagę czy wszystko jest dla mnie jasne, podpowiadaj jak należy się zachować.

→ Nie miej mi za złe, gdy powiem Ci wprost – co myślę, czuję, tak naprawdę… nie chciałem sprawić Ci przykrości.

My już świecimy na niebiesko! Zaświeć i Ty! 🙂